Nie dla wszystkich oszczędzanie ma sens. Poszczególni twierdzą, iż nie muszą oszczędzać. Większość uważa, iż nie ma z czego odłożyć. Zarabiają mało natomiast tyle mają potrzeb, iż nie wiadomo, jaką dziurę załatać. Z całą pewnością oszczędzać może i winien każdy. Niezależnie od tego ile ma lat oraz ile zarabia, czy jest nastolatkiem, podejmującym pracę, młodym rodzicem lub rencistą.

Oszczędzasz czy jedynie planujesz?

Nie ma znaczenia to, co myślisz o oszczędzaniu, jak często myślisz o potrzebie przechowywania zasobów pieniężnych na czarną godzinę, jeżeli tak właściwie nic nie robisz. Myślisz sobie czasem: jeżeli bym odkładał przynajmniej 100 zł miesięcznie, po roku miałbym teraz 1200 zł plus potencjalne odsetki. Proste? W teorii faktycznie, lecz w praktyce jest już z tym zdecydowanie gorzej.
Pieniądze w przeciągu miesiąca rozchodzą się nam nawet nie wiadomo gdzie oraz kiedy oraz chociażby nie zauważamy, jak tracimy na zbędne rzeczy wcale nie 100 zł, lecz o wiele więcej.
Od czego zacząć oszczędzanie?

Gdy nigdy nie oszczędzałeś, może ci się wydawać, iż nie masz z czego odkładać pieniędzy. Wielu na początku także się tak wydawało, zanim nie zaczęli zapisywać wszelkich swoich wydatków. Jest to dosyć skomplikowany rachunek sumienia. Okaże się się, iż mnóstwo rzeczy kupuje się dosyć bezmyślnie. Doskonały przykład z brzegu – magazyny. Można wydawać na nie miesięcznie całkiem sporo, natomiast rzeczywistość była taka, iż się ich nie czyta. Do tego za wiele produktów, nawet spożywczych, płacimy więcej, ponieważ przedkła się wygodę nad rozsądek. Zamiast iść do sklepu, gdzie dany produkt jest tańszy, idzie się do sklepu bliżej położonego. Uzmysłowienie sobie, jak bardzo pieniądze ciekną nam przez palce to podstawowy etap do efektywnego oszczędzania. Inny to budżet.

Czy warto oszczędzać? Po co właściwie powinniśmy to robić?

Powodów systematycznego oszczędzania są tysiące. Na pewno często przewyższają te, jakie przemawiają za marnotrawnym stylem życia. Dlaczego należałoby oszczędzać?

  • dla bezpieczeństwa na przyszłość;
  • dla ćwiczenia własnej silnej woli;
  • dla pojęcia, iż nie wszystko, co jest w sklepach, jest nam potrzebne oraz musimy mieć już dziś;
  • dla osiągnięcia niezależności finansowej;
  • dla możliwości zakupu samochodu, mieszkania, domu;
  • na tzw. czarną godzinę;
  • dla możliwości wyjazdu na upragnione wczasy;
  • na przyszłą emeryturę;
  • na nieprzewidziane wydatki;
  • żeby pomagać innym, dzielić się z biednymi.

Sam na pewno odnajdziesz jeszcze inne, nie mniej istotne czynniki, dla których należałoby oszczędzać. Przestań więc pytać samego siebie, czy należałoby oszczędzać, tylko znajdź cel, dla którego zaczniesz to robić.